school logo

មេរៀនអនុគមន៏អិចស្ប៉ូណង់ស្យែល

ចំណុចទី៥: អនុវត្តន៍អនុគមន៍អិចស្ប៉ូណង់ស្យែល

ចំណុចទី៥

មេរៀនអនុគមន៍អិចស្ប៉ូណង់ស្យែល

អនុវត្តន៍អនុគមន៍អិចស្ប៉ូណង់ស្យែល

ដឹកនាំដោយអ្នកគ្រូ ភិន សុខស្រីលក្ខណ៍

សមាជិកក្រុម

ឈុំ ម៉ារ៉ាឌីឌិន ករុណាមឿន រតនាផាន់ បញ្ញាវឌ្ឍនៈនី ជន្ទនធឿន វណ្ណឆីញឈុំ ម៉ារ៉ាឌីឌិន ករុណាមឿន រតនាផាន់ បញ្ញាវឌ្ឍនៈនី ជន្ទនធឿន វណ្ណឆីញ
ធឿន វណ្ណឆីញនី ជន្ទនផាន់ បញ្ញាវឌ្ឍនៈមឿន រតនាឌិន ករុណាឈុំ ម៉ារ៉ាឌីធឿន វណ្ណឆីញនី ជន្ទនផាន់ បញ្ញាវឌ្ឍនៈមឿន រតនាឌិន ករុណាឈុំ ម៉ារ៉ាឌី

ឧទាហរណ៍គោល

បញ្ហា:

ប្រាក់ដើម = 50,000 រៀល ដាក់ធនាគារទទួលបានអត្រាការប្រាក់ 6% ក្នុងមួយឆ្នាំ។ ប្រសិនបើទុកនៅធនាគាររយៈពេល 3 ឆ្នាំតើទទួលបានប្រាក់សរុបប៉ុន្មាន?

ឆ្នាំទី ១:

ការប្រាក់ = 50,000 × 6/100 = 3,000 រៀល

ប្រាក់សរុប = 50,000 + 3,000 = 53,000 រៀល

ឆ្នាំទី ២:

ការប្រាក់ = 53,000 × 6/100 = 3,180 រៀល

ប្រាក់សរុប = 53,000 + 3,180 = 56,180 រៀល

ឆ្នាំទី ៣:

ការប្រាក់ = 56,180 × 6/100 = 3,370.8 រៀល

ប្រាក់សរុប = 56,180 + 3,370.8 = 59,550.8 រៀល

ការបង្កើតរូបមន្ត

បើតាង P ជាប្រាក់ដើម, i ជាអត្រាការប្រាក់ប្រចាំឆ្នាំ, t ជាចំនួនឆ្នាំ នោះ:

ការប្រាក់ឆ្នាំទី១ = iP

ប្រាក់សរុបឆ្នាំទី១ = P + iP = P(1 + i)

ប្រាក់សរុបឆ្នាំទី២ = P(1 + i) + P(1 + i)i = P(1 + i)²

ប្រាក់សរុបឆ្នាំទី៣ = P(1 + i)² + P(1 + i)²i = P(1 + i)³

ប្រាក់សរុបឆ្នាំទី t = P(1 + i)t

ជាទូទៅ

បើតាង P ជាប្រាក់ដើម / i ជាអត្រាការប្រាក់ប្រចាំឆ្នាំ / t ជាចំនួនឆ្នាំ

នោះចំនួនប្រាក់សរុបគឺ:

A = P(1 + i)t

A

ចំនួនប្រាក់សរុប (Amount)

P

ប្រាក់ដើម (Principal)

i

អត្រាការប្រាក់ប្រចាំឆ្នាំ

t

ចំនួនឆ្នាំ (Time)

ការទូទាត់ប្រាក់ច្រើនដងក្នុងមួយឆ្នាំ

បើ n ជាចំនួនដងនៃការទូទាត់ការប្រាក់ក្នុងមួយឆ្នាំ

គេបានរូបមន្ត:

A = P(1 + i/n)nt

ឧទាហរណ៍នៃតម្លៃ n:
  • n = 2 ការទូទាត់ 2 ដងក្នុងមួយឆ្នាំ
  • n = 4 ការទូទាត់ 4 ដងក្នុងមួយឆ្នាំ
  • n = 12 ការទូទាត់ 12 ដងក្នុងមួយឆ្នាំ

ឧទាហរណ៍ទី១

បញ្ហា:

គេវិនិយោគប្រាក់ 84,000 ដុល្លារដោយទិញ Bitcoin នៅឆ្នាំ 2012 ។ នៅឆ្នាំ 2025 គាត់ទទួលបានប្រាក់សរុប 1,073,381,340 (ប្រហែល 1.07 ពាន់លាន) ដុល្លារ។ រកអត្រាការប្រាក់ប្រចាំឆ្នាំ។

ជំហានទី១: កំណត់អថេរ

P = 84,000 ដុល្លារ

A = 1,073,381,340 ដុល្លារ

t = 2025 − 2012 = 13 ឆ្នាំ

ជំហានទី២: ជំនួសលេខចូលរូបមន្ត

A = P(1 + i)t

1,073,381,340 = 84,000(1 + i)13

ជំហានទី៣: ធ្វើប្រមាណវិធីចែក

(1 + i)13 = 1,073,381,340/84,000

(1 + i)13 = 12,778.35

ជំហានទី៤: ចែកឫសទី១៣

1 + i = 13√12,778.35 = (12,778.35)1/13

1 + i = 2.0696

ជំហានទី៥: ចម្លើយ

i = 2.0696 − 1 = 1.0696

i = 106.96% ≈ 107%

ចម្លើយចុងក្រោយ: អត្រាការប្រាក់ប្រចាំឆ្នាំគឺ 107%

ឧទាហរណ៍ទី២

បញ្ហា:

នៅឆ្នាំ 1996 មានសមាជិកក្រុម 3,405 នាក់។ ប្រសិនបើចំនួនសមាជិកកើនឡើង 30% ក្នុងមួយឆ្នាំ។

ក. រូបមន្តសម្រាប់គណនា?
ខ. នៅឆ្នាំ 2006 មានប៉ុន្មាននាក់?

ក. រូបមន្ត:

y = C(1 + r)t

ដែល:

C = 3,405 នាក់

r = 30% = 0.30

t = ចំនួនឆ្នាំបន្ទាប់ពីឆ្នាំ 1996

នាំឲ:

y = 3,405(1.30)t

ខ. គណនាចំនួនមនុស្សនៅឆ្នាំ 2006:

កំណត់តម្លៃ t:

t = 2006 − 1996 = 10 ឆ្នាំ

គណនា:

y = 3,405(1.30)10

y = 3,405 × 13.786

y ≈ 46,941 នាក់

ឧទាហរណ៍ទី៣

បញ្ហា:

រថយន្តមានតម្លៃដើម 50,000 ដុល្លារ។ តម្លៃវាថយចុះ 10% ក្នុងមួយឆ្នាំ។ រកតម្លៃវាបន្ទាប់ពី 7 ឆ្នាំ។

ប្រើរូបមន្តថយចុះ:

y = C(1 − r)t

(សម្រាប់ការថយចុះ ប្រើ 1 − r)

ដែល:

C = 50,000 ដុល្លារ

r = 10% = 0.10

t = 7 ឆ្នាំ

គណនា:

y = 50,000(1 − 0.10)7

y = 50,000(0.90)7

y = 50,000 × 0.4782969

ចម្លើយ:

y = 23,914.85 ដុល្លារ

បន្ទាប់ពី 7 ឆ្នាំ តម្លៃរថយន្តនៅសល់ 23,914.85 ដុល្លារ

សំណួរអនុវត្ត

ការប្រាក់ប្រចាំឆ្នាំ

ធនាគារមួយមានអត្រាការប្រាក់ 9% ក្នុងមួយឆ្នាំ។ ប្រសិនបើមានដើមទុន 1,000 ដុល្លារ ហើយដាក់រយៈពេល 9 ឆ្នាំ។ តើនៅចុងបញ្ចប់ឆ្នាទី 9 ទទួលបានប៉ុន្មានដុល្លា?

ការទូទាត់ប្រាក់ច្រើនដងក្នុងមួយឆ្នាំ

ប្រូរ៉ាប្រាក់ដាក់ 1,000 ដុល្លារក្នុងរយៈពេល 20 ឆ្នាំ នៅធនាគារមួយ។ គេបើកប្រាក់ឲគាត់ក្នុងមួយឆ្នាំចំនួន 2 ដង។ ដែលធនាគារនោះមានអត្រាការប្រាក់ 7% ក្នុងមួយឆ្នាំ។ គណនារកប្រាក់សរុបនៅពេលចុងបញ្ចប់ឆ្នាំទី 20។

ការថយចុះតម្លៃ

ម៉ាស៊ីនកុំព្យូទ័រមានតម្លៃ 3,900 ដុល្លារ។ តម្លៃវាថយចុះ 14% ក្នុងមួយឆ្នាំ។ រកតម្លៃវាបន្ទាប់ពី 10 ឆ្នាំ?

សេចក្តីសង្ខេប

ការកើនឡើង:

A = P(1 + i)t

ការថយចុះ:

A = P(1 − r)t

ការទូទាត់ប្រាក់ច្រើនដងក្នុងមួយឆ្នាំ:

A = P(1 + i/n)nt

អថេរសំខាន់ៗ:

A

ប្រាក់សរុប

P

ប្រាក់ដើម

i / r

អត្រា%

t

ពេលវេលា

អរគុណដែលបានស្តាប់ការបកស្រាយ! 🎓

ជូនពរឲជោគជ័យក្នុងជីវិត!

អរគុណច្រើនសម្រាប់ការស្តាប់ការបកស្រាយរបស់យើង! 🎉

Meme

ចូលចិត្តការបង្រៀនរបស់យើង? 💝

សូមបរិច្ចាគតិចតួចដើម្បីគាំទ្រយើង!

QR Code

ABA: 966 600 601

យើងថ្លែងអំណរគុណចំពោះការគាំទ្ររបស់អ្នក! 🙏

ជូនពរឲជោគជ័យក្នុងជីវិតរកសុីមានបាន! 🎓✨

Wishing you success in life and business! 💪💰